Szlakiem opuszczonych PGR-ów

Kolejny plener z Ziomkami z ZTF-u: Wojtkiem, Tadkiem i Piotrkiem zaplanowaliśmy na przedświąteczny Wielki Piątek – jeden z pierwszych prawdziwie wiosennych dni tego roku.Tradycyjnie już pobudka po 4 rano i tym razem kierunek wschód, konkretnie północno-wschodnia część powiatu tomaszowskiego. To właśnie te tereny charakteryzujące się specyficznym krajobrazem obejmuje mezoregion zwany Grzęda Sokalska. Z racji występowania bardzo żyznych czarnoziemów region ten od zawsze przodował w rolnictwie. W czasach Polski Ludowej powstała tu spora liczba Państwowych Gospodarstw Rolnych czyli PGR-ów. Przy nich zaś cała infrastruktura oraz osiedla mieszkalne wokół których, najprościej mówiąc tętniło życie. Po upadku PRL-u a tym samym PGR-ów życie zeszło tam na inne tory a infrastruktura została pozostawiona sama sobie – w większości niszczejąc w zapomnieniu. Postanowiliśmy sprawdzić jak to obecnie wygląda i z aparatami w dłoniach odwiedziliśmy kolejno byłe PGR-y w miejscowościach: Muratyn, Wożuczyn, Rzeplin oraz Ulchówek. Mnie tym bardziej cieszyła ta wyprawa gdyż miałem pierwszą okazję do wypróbowania nowego szkiełka.

poprzedni wpis: Perfect_Wedding
następny wpis: Agata&Konrad

Ten post ma jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawe zdjęcia Panie Pawle. Jednak jako były mieszkaniec Ulhówka muszę zwrócić uwagę na właściwą pisownię nazwy tej miejscowości ( bez „c”) oraz na fakt, że z tego co widzę zwiedzał Pan nie tylko PGR-y ale także SHR – y ( Ulhówek i Rzeplin). Dzisiaj jak widać różnice te zamazują się ale proszę mi wierzyć, że dla osób tam mieszkających różnica (będąca ich historią) jest znaczna. Zacytuję tutaj fragment mojej wypowiedzi z jednego z forów facebookowych na temat SHR Ulhówek:
    „….. Powstał co prawda w 1961r. Kombinat PGR Ulhówek ale już po trzech latach zmieniono go na Stację Hodowli Roślin w Ulhówku. Zmieniono to też sformułowanie umowne bo ze Snopkowa k. Lublina przeniesiono Stację Hodowli Roślin działającą jeszcze przed wojną. Od podstaw w Ulhówku wybudowano Dział Hodowli Roślin z laboratoriami i poletkami doświadczalnymi. Pierwszym głównym specjalistą był p. Bogumił Członka, który był jednocześnie pierwszym zastępcą dyrektora Stacji Hodowli Roślin. Cały SHR Ulhówek podlegał pod Lubelskie Przedsiębiorstwo Hodowli Roślin i Nasiennictwa (LPHRiN) w Lublinie. W tamtych czasach LPHRiN był też łącznikiem pomiędzy uczelniami i instytutami rolniczymi a SHR. Współpraca dzisiaj nazywana B+R lub po angielsku R&D układała się wtedy wzorowo. Wtedy Dział Hodowli Roślin współpracował z Centralnym Ośrodkiem Badań Odmian Roślin Uprawnych w Słupii Wielkiej. Na ich zlecenie badano nowe odmiany zbóż i koniczyn. Przedmiotem działalności SHR Ulhówek była produkcja roślinna, w szczególności zwielokrotnienie materiału siewnego wyprodukowanego w Dziale Hodowli Roślin (tzw. Super Elita), a także zboża kwalifikowane. Produkcja zwierzęca była jedynie poboczną, uzupełniającą. Potocznie w Ulhówku mówiło się „po staremu” Kombinat na budynek biurowy SHR i Hodowla na Dział Hodowli Roślin.”
    Pozdrawiam serdecznie
    Dariusz Uchman

Dodaj komentarz